General Chat
Welcome to the Genes Reunited community boards!
- The Genes Reunited community is made up of millions of people with similar interests. Discover your family history and make life long friends along the way.
- You will find a close knit but welcoming group of keen genealogists all prepared to offer advice and help to new members.
- And it's not all serious business. The boards are often a place to relax and be entertained by all kinds of subjects.
- The Genes community will go out of their way to help you, so don’t be shy about asking for help.
Quick Search
Single word search
Icons
- New posts
- No new posts
- Thread closed
- Stickied, new posts
- Stickied, no new posts
Does your child have school dinners????????? if so
Profile | Posted by | Options | Post Date |
---|---|---|---|
|
covlass | Report | 27 Apr 2007 08:21 |
As Peter said these are the prices from the vending companies. She didnt want to go pack lunch as her mates buy dinners. But what about he children who get free school meals what are they eatin!! So now she is taking some items from home which I dont have a problem with. But I still think these are terrible prices to charge. She sat last night put together a list of questions she wishes to ask at the next meeting (shes on school council) not only that she has put down a list to ask the head teacher knowing the resonce from the vending company will be proffit based. |
|||
Researching: |
|||
|
Guinevere | Report | 27 Apr 2007 08:20 |
Ah, I didn't realise they were vending machines. I think the prices are pretty standard in those and too expensive, wherever they are. Gwynne |
|||
Researching: |
|||
|
Guinevere | Report | 27 Apr 2007 06:33 |
Hi, The cost of school dinners also has to cover the administration costs plus the wages of the dinner ladies and supervisors. Even so that seems a hefty price for an apple. My son usually took sandwiches until he got to comprehensive school where there was more choice. I've always thought that kids who take sandwiches should pay a token amount to help cover the costs of the wages of the dinner ladies who look after them. Gwynne |
|||
Researching: |
|||
|
Little Lost | Report | 27 Apr 2007 06:17 |
when my boy was at school it was costing me £15 a week to send him to school including bus fare and dinner money. Well that took care of the child benefit. Our bus company is so mean that school kids have to pay full fare going to and coming from school |
|||
|
Mrs Presley | Report | 27 Apr 2007 00:16 |
my boy was going to start havin them..then changed his mindx It is £1.60 a dayx |
|||
|
connieonnie | Report | 27 Apr 2007 00:10 |
I give my daughter (13) £2 per day for her dinners. My other daughters aged 19 and 21 ( who have left education ) call me ' tight '. They both say that £2 leaves her with little choice and damn near impossible to go for the healthy option. |
|||
|
Elizabeth | Report | 26 Apr 2007 19:43 |
Mine charge £8 per week |
|||
|
Sharon | Report | 26 Apr 2007 19:31 |
i have a son in yr7 and a son in yr 9 and its costing me £7 a day to send them to school..they go out for dinner even though they are not supposed to but it costs too much for them to eat in school.. it is a disgrace..the lass up the road has 3 kids at that school so god only knows what it`s costing her sharon |
|||
|
Kate | Report | 26 Apr 2007 19:10 |
I remember ours used to go up occasionally. I only had school dinners the first term at high school. It was £1.40 for a sausage roll and chips. Sandwiches started off at 64p in the September and after October half-term were magically 76p. They weren't even great sandwiches. There was no way, even then (this was 1996) you could get a school dinner for under £1 (at least not if you wanted a drink as well). To add, there was only enough dining room space for about 100 pupils at once, we had an hour for dinner, there were about 500 who had school dinners, I think (half of the entire school) and at 12.45 they'd start shooing you out of the dining room. There was also nowhere for packed lunch eaters to sit - usually I ate mine in the school yard. |
|||
|
Julie | Report | 26 Apr 2007 19:10 |
It's ridiculous that they can charge what they like, especially to children who need n want to eat healthly... Our school gives fruit out free at snack times. |
|||
|
InspectorGreenPen | Report | 26 Apr 2007 19:08 |
These are the rip of prices charged by the vending companies. I thought they were going to be banned as part of Bliars new deal for School Meals? Why doesn't she take her own drink and apple? It is not that difficult. |
|||
|
RStar | Report | 26 Apr 2007 19:07 |
60p for 1 apple?? Thats unusual. |
|||
|
RStar | Report | 26 Apr 2007 19:06 |
In Keresley village where I live its £8.50 per child per week. |
|||
|
Julie | Report | 26 Apr 2007 19:04 |
My daughters cost £1.80 for main, pud n drink. Julie:)xx |
|||
|
covlass | Report | 26 Apr 2007 18:59 |
......... what do they cost My daughter is in year 7 and has come home saying she needs more money each day. Todat she had a drink 90p pple 60p and a packet of crisps Im so angrt 60p for 1 apple |
|||
Researching: |